Politika

DSP FORMÜLÜ TUTMAZ!

dsp

Mustafa Sarıgül’ün DSP’e geçmesiyle birlikte CHP’den aday olamayan birçok isim DSP’e geçip adalıkları kapmıştı. Son olarak bugün de Handan Toprak bu geçişi gerçekleştirdi. Ve DSP’e geçen tüm adayların söyledikleri aynı “birleştirmek için DSP’den day oldum.” vaadinde bulunuyorlar. Da Sol’u bölünce birleştirecekleri yer neresi orası soru işareti.

Evet, kamuoyunda ve siyasi çevrelerde DSP’e akın varmış gibi gözüküyor. Belki de bu akım bilinçli olarak birileri tarafından yapılıyor  veya yaptırılıyor. Ama bu geçişler tutmaz. DSP formülü kamuoyunda karşılık bulamaz.

Neden?

DSP’e geçen isimlerin hepsi DSP Genel Başkan’ı Önder Aksakal ile görüşür görüşmez aday yapıldı. Demek ki DSP’nin o il ve ilçelerde adayları yoktu. Daha da kötüsü aday olmak için içinden gelinebilecek bir örgütü bile yoktu ki CHP yönticilerine kızgın olan isimleri hemen aday gösterdiler.

Tabanını yitirmiş, kendi içinden aday çıkarabilecek bir örgütü bile olmayan ve CHP’nin kızgın adaylarıyla seçim yarışına giren bir parti nasıl olacakta 31 Mart akşamı sürpriz yapacak? Sokaklarda, kahvelerde, evlerde hangi parti örgütü dolaşacak, vatandaşın dertlerini dinleyecek?

Aday olan isimleri sokaklara çıkarmak değil, o isimle birlikte sokakları arşınlayacak parti örgütün yoksa, seçim falan kazanamazsın.

Bakınız, DSP büyükşehirlere bile kendi genel başkan yardımcılarını aday gösteriyor. İzmir, Eskişehir gibi illerde bile örgütü kalmadığı için aday çıkaramazken hiç kimse rüya falan görmesin. DSP bu şekilde seçimin sürprizi falan değil, şıp sevdisi olur ancak. DSP’e geçip aday olan CHP’li isimlerde siyasi kariyerlerini en dipte bitirmiş olurlar.

Evet, CHP’de ki aday belirleme süreci öncesi ve sonrasıyla kötü yönetildi. Örgütün sesine kulak verilmedi. Hemşericilik ve bölgecilik üzerine kurulu bir aday belirleme süreci yaşandı. Doğrudur. Çok yanlışlar yapıldı ve yapılan bu yanlışlar düzeltilmek yerine savunuldu. Ama..

Ama bu tepkinin yeri ve zamanı seçim arifesi olmamalıdır. Kızgınlık başka partiye geçip bir kaç oy çalmakla yatıştırılmamalıdır. Siyasi kariyerler en dipte noktalanmamalıdır.

Yeri ve zamanı geldiğinde demokratik yollardan bu hataların hesabı sorulur. Kuran ve kurtaran bu parti de ki en demokratik yol ise elbette kurultaydır. Seçimli kurultay ve tüzük kurultayı ile bu hataların bedeli ödetilir. Tabi ki eğer düşünce gerçekten ülke ve parti menfaatleriyse. Aksi bir menfaat söz konusu ise bunun partiyle hiçbir ilgisi dahi olamaz.

Yazar Hakkında

Serhat Çevrim

Serhat Çevrim

Blogger, Yazar,
Atatürkçü, Genç Politikacı,
Daha fazlası için hakkımda sekmesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumdan ayrıl

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com