Politika

CHP’DE TUZU KURULAR VAR!

5b5ecc335379ff1680ab9a41

Hatırlayın, geçen kurultayda Muharrem İnce; “CHP’de tuzu kurular var. Sığınmışlar 3-5 belediyeye. Onların oldu mu yetiyor.” eleştirisinde bulunmuştu. Ve 31 Mart yerel seçimleri yaklaştığında bu sözün ne kadar da doğru olduğunu bir kez daha gördük.

Genel Başkan ve parti yönetimi aslında sürece çok iyi başlamıştı. Adana’da Zeydan Karalar, Aydın’da Özlem Çerçioğlu, Hatay’da Lütfi Savaş, Ankara’da Mansur yavaş ve en önemlisi de İstanbul’da büyük projelere imza atmış olan Ekrem İmamoğlu’nu aday göstererek umutları yeşertmişti.

Ama gün geçtikçe parti yönetiminin bocalaması ve özellikle de İstanbul adayları açıklanırken geç kalınması ve hemşericilik üzerine siyaset yürütmesi en başta yakalanan o umut dalgasını çökertti. Özellikle de Mustafa Sarıgül’ün oyalanması ve akabinde “CHP seçim kazanmak istemiyor.” diyerek istifa ederek DSP’den aday olması İstanbul’da partiye ve Ekrem İmamoğlu’na negatif olarak yansıyabilir.

Diğer taraftan devam etmek istediği belediye başkanlarını geç açıklaması, o başkanları PM’de haftalarca tartışmaya açtırması.

İzmir..

CHP’nin kalesi olarak görülen bir şehir. Doğru. CHP kimi aday gösterirse göstersin İzmir’de şu aşamada kaybetmesi imkansıza yakın. Zaten Nihat Zeybekçi gibi bir adayla da AKP’nin kazanması imkansız.

Tunç Soyer ismi 2014 seçimlerinden beri Kılıçdaroğlu’nun aklındaymış belli ki. Ama o seçimde Aziz Kocaoğlu’nun tekrar adaylığını açıklaması Kılıçdaroğlu’nun elini kolunu bağlamış ve Tunç Soyer ismi bir sonraki bahara kalmıştır. Aziz Kocaoğlu’nun gel-git yaşamasıyla Tunç Soyer isminin açıklanacağı kesinleşmişti belli ki Kılıçdaroğlu’nun aklında. Ama ona rahmen Soyer’in ismi o kadar geç açıklandı ki Zeybekçi epey bir yol katetme fırsatı yakaladı İzmir’de. Elbette seçim kazandıracak kadar değil. Ama muhafazakar ve milliyetçi seçmeni kendine çekecek kadar yol katetti.

Bu tartışmaların kamuoyu önünde sık sık yaşanması ve gündem olması CHP’nin yeni belediyeler kazanmak amacında değilde, elde ki belediyeleri paylaşmak amacında olduğu imajı doğuyor. Ve böylece CHP’nin seçim stratejisi eldeki belediyeleri paylaşmaktan öte gidemiyor. Daha doğrusu Yeni CHP’nin seçim stratejisi bu şekilde.

Not: Yaklaşık 3 yıl önce bu köşede yazmayı bırakmıştım. Bundan sonra sık sık tekrar bu sayfada siyasi düşüncelerimi paylaşmaya devam edeceğim. Takip etmeniz dileğiyle.

Yazar Hakkında

Serhat Çevrim

Serhat Çevrim

Blogger, Yazar,
Atatürkçü, Genç Politikacı,
Daha fazlası için hakkımda sekmesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumdan ayrıl

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com